Fatih ÇALAKLI

fatih-hoca

Fatih ÇALAKLI

Genel Müdür ve Proje Yürütücüsü

_________________________________

Lisans derecesini 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik mühendisliği bölümünden, yüksek lisans derecelerini 2012 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin Brown Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Uygulamalı Matematik bölümlerinden almıştır. Doktora çalışmalarını aynı üniversitenin Mühendislik Fakültesi Elektrik-Bilgisayar Mühendisliği bölümünde devam ettirmektedir.

Özel ilgi alanı ise nesnelerin bilgisayar ortamına aktarılması için optik (temassız) üç boyutlu tarama ve rekonstrüksiyon sistemlerinin (donanım+yazılım) tasarlanması ve geliştirilmesidir. Doktora süresince SCI kapsamında 3 dergi makalesi, 1 kitap bölümü, 2 konferans makalesi ve 2 seminer makalesi yayınlamıştır. Ayrıca 2 adet ABD patenti ve 1 adet de uluslararası patenti bulunmaktadır. Doktora projeleri finansal olarak ABD’nin Ulusal Bilim Kurumu (NSF) başta olmak üzere Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından desteklenmiştir.

2011 yılında geliştirmiş olduğu yüzey rekonstrüksiyon yazılımı projesi ABD’nin Sandia Robotics firması tarafından finansal olarak desteklenmeye değer görülmüş ve açık kaynaklı Point Cloud Library (PCL) isimli nokta bulutu yazılım kütüphanesine kazandırılmıştır.

2012 yazında ABD’nin silikon vadisi olarak bilinen bölgesinde yer alan Ricoh Innovations şirketinde araştırmacı stajyer mühendis olarak çalışmış, yapısal aydınlatma prensibine dayalı tarayıcılar üzerine araştırma-geliştirme yapmıştır. Bu sırada geliştirdiği tarama öncesi projektörün mercek bozukluklarını öğrenen ve yansıtılan paterni projeksiyon sırasında düzelten (böylelikle hassas taramaya olanak sağlayan) method ile patent almıştır.

2014 yılında ABD’nin adli bilişim alanında hizmet veren Materials Science Associates LLC şirketinde Ar-Ge Mühendisi ve Bilişim Yazılım Danışmanı olarak çalışmıştır. 3 boyutlu taramanın adli bilişim alanında uygulamaya koyulması için bilirkişilere resimlerden 3 boyutlu kaza yeri rekonstrüksiyonu, arızalanan bir parçanın hızlı hata analizi için 3 boyutlu tarama eğitimleri vermiştir. Bu bağlamda demo sistemler tasarlayıp geliştirmiştir.